"Rittal AE 1213.500 enclosure is made from high-quality sheet steel with a durable finish. It offers IP55 protection for industrial environments. The enclosure comes with a hinged door, locking system, and mounting plate for easy and secure installation of electrical components. We supply 100% genuine Rittal products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Enclosure: Sheet steel Door: Sheet steel, all-round foamed-in PU seal |
| Surface Finish | Enclosure and door: Dipcoat primed, powder-coated on the outside, textured paint Mounting plate: Zinc-plated |
| Protection Rating | IP 55 |
| Colour | RAL 7035 |
| NEMA Rating | NEMA 12 |
| Supply includes | Enclosure with hinged door(s), of all-round solid construction Gland plate(s) in enclosure base Mounting plate Lock: 3 mm double-bit 3-point lock system |
| Dimensions | Width: 1000 mm Height: 1200 mm Depth: 300 mm |
| Material Thickness | Enclosure: 1.5 mm Door: 2 mm Mounting plate: 3 mm |
| Mounting Plate | Width: 940 mm Height: 1155 mm |
| Number of Doors | 2 |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.