"Rittal EB 1546.500 E-Box is a compact steel enclosure offering IP66 protection. It is ideal for small electrical installations, providing durability and protection against dust and water. We supply 100% genuine Rittal products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Enclosure and door: Sheet steel, all-round foamed-in PU seal |
| Surface Finish | Enclosure and door: Dipcoat primed, powder-coated on the outside, textured paint Mounting plate: Zinc-plated |
| Protection Rating | IP 66 |
| Colour | RAL 7035 |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Supply includes | Enclosure with hinged door 180° hinge Cam lock with 3 mm double-bit insert Mounting plate |
| Dimensions | Width: 200 mm Height: 200 mm Depth: 80 mm |
| Material Thickness | Enclosure: 1.25 mm Door: 1.25 mm Mounting plate: 2 mm |
| Mounting Plate | Width: 175 mm Height: 185 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.