"Rittal EB 1549.500 compact enclosure is made from durable steel with IP66 protection. It is ideal for smaller electrical installations, offering strong protection against environmental factors and ensuring reliable performance. We supply 100% genuine Rittal products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Enclosure and door: Sheet steel, all-round foamed-in PU seal |
| Surface Finish | Enclosure and door: Dipcoat primed, powder-coated on the outside, textured paint Mounting plate: Zinc-plated |
| Protection Rating | IP 66 |
| Colour | RAL 7035 |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Supply includes | Enclosure with hinged door 180° hinge Cam lock with 3 mm double-bit insert Mounting plate |
| Dimensions | Width: 200 mm Height: 200 mm Depth: 120 mm |
| Material Thickness | Enclosure: 1.25 mm Door: 1.25 mm Mounting plate: 2 mm |
| Mounting Plate | Width: 175 mm Height: 185 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.