"Rittal EB 1550.500 is a wall-mounted steel enclosure with a durable powder-coated finish. It offers IP66 protection against dust and water, making it ideal for industrial applications. Its compact design ensures safe housing of electrical components. We supply 100% genuine Rittal products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Housing and door: Carbon steel, all-round foamed-in PU seal |
| Surface Finish | Housing and door: Dipcoat primed, powder-coated on the outside, textured paint Mounting plate: Zinc-plated |
| Protection Rating | IP 66 |
| Colour | RAL 7035 |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Supply includes | Enclosure with hinged door 180° hinge Cam lock with 3 mm double-bit insert Mounting plate |
| Dimensions | Height: 400 mm (16 ) Width: 200 mm (7.9 ) Depth: 120 mm (4.7 ?) |
| Material Thickness | Housing: 1.25 mm (0.05 ) Door: 1.25 mm (0.05 ) Mounting plate: 2 mm (0.08 ) |
| Mounting Plate | Height: 385 mm (15 ) Width: 175 mm (6.9 ) |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.