"Rittal EB 1555.500 enclosure is made from high-quality steel with a corrosion-resistant coating. It provides IP66 protection and is ideal for protecting electrical equipment in harsh environments. Its compact design allows easy wall installation. We supply 100% genuine Rittal products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Enclosure and door: Sheet steel, all-round foamed-in PU sea |
| Surface Finish | Enclosure and door: Dipcoat primed, powder-coated on the outside, textured paint Mounting plate: Zinc-plated |
| Protection Rating | IP 66 |
| Colour | RAL 7035 |
| NEMA Rating | NEMA 4 |
| Supply includes | Enclosure with hinged door180° hinge Cam lock with 3 mm double-bit insert Mounting plate |
| Dimensions | Width: 300 mm Height: 300 mm Depth: 120 mm |
| Material Thickness | Enclosure: 1.38 mm Door: 1.25 mm Mounting plate: 2 mm |
| Mounting Plate | Width: 275 mm Height: 285 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.