"C&S Electric WinTrip2 10A 1 Pole+N C Curve 10kA MCB provides reliable protection for electrical systems requiring safe and stable operation. Designed for industrial and commercial applications, it offers durable performance, quick fault isolation, and easy DIN rail mounting. The 10kA breaking capacity ensures improved protection of connected equipment. Available in a pack of 4 for B2B electrical applications. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | C-Curve |
| No. of Poles | 1 Pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 10 Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.