"C&S Electric WinTrip2 16A 1 Pole C Curve 10kA MCB is suitable for protecting electrical circuits against overload and short circuit faults in industrial and commercial installations. Its compact design and reliable switching performance make it ideal for control panels and distribution boards. With 10kA breaking capacity and easy DIN rail mounting, it ensures safe and efficient operation. Pack of 4 is ideal for project requirements. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | C-Curve |
| No. of Poles | 1 Pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 16 Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240/415V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.