"C&S Electric WinTrip2 2A 1 Pole+N C Curve 10kA MCB ensures efficient protection for electrical circuits with inductive loads. Designed with 10kA breaking capacity and C Curve tripping characteristics, it helps protect equipment from overload and short circuit damage. Its durable body and compact structure support long-lasting performance and easy installation. Pack of 4 is suitable for industrial and commercial use. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | C-Curve |
| No. of Poles | 1 Pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 2 Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.