"C&S Electric WinTrip2 40A 1 Pole+N C Curve 10kA MCB is designed for high-performance circuit protection in electrical distribution systems. It offers fast fault response, strong durability, and reliable operation for industrial and commercial applications. With 10kA breaking capacity and compact DIN rail mounting design, it ensures improved electrical safety. Available in a pack of 4 for bulk electrical projects. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | C-Curve |
| No. of Poles | 1 Pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 40 Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.