"C&S Electric WinTrip2 10A 1 Pole D Curve 10kA MCB is suitable for protecting electrical circuits and equipment from fault conditions in industrial applications. The D Curve tripping characteristic supports high inrush current loads and motor applications. With durable performance, compact structure, and easy DIN rail installation, it ensures long-lasting and safe operation. Pack of 12 is ideal for contractors and panel builders. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | D Curve |
| No. of Poles | 1 pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 10 Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240/415V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.