"C&S Electric WinTrip2 20A 2 Pole C Curve 10kA MCB ensures safe and efficient operation of electrical systems by protecting against overload and short circuit faults. It features reliable switching performance, durable construction, and easy DIN rail mounting for industrial and commercial applications. The 10kA fault breaking capacity improves system safety and reliability. Pack of 6 is ideal for bulk electrical projects. We supply 100% genuine C&S Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations."
| Specification | Value |
|---|---|
| Type | C-Curve |
| No. of Poles | 2 Pole |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Current Rating | 20Amp |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240/415V |
| Degree of Protection | IP 20 |
| Installation Position | Vertical / Horizontal |
| Terminal Capacity | 35 mm2 |
| Resistance to Shock | 40mm free fall |
| Mounting | Din rail Size 35.5 mm |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.