Schneider Electric A9N3P10D MCB ensures safe and efficient protection. It features 3 pole, 10A rating and 10kA breaking capacity with D curve tripping. Suitable for motors and inductive loads. We supply 100% genuine Schneider Electric products at competitive prices, sourced from authorized distributors and OEM channels. With fast delivery, we help minimize downtime and ensure smooth industrial operations.
| Specification | Value |
|---|---|
| No. of Poles | 3P |
| Curve code | D-Curve |
| Rated Current In [A] | 10A |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Range | Acti9 |
| Trip Unit Technology | Thermal-magnetic |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Rated Operational Voltage [Ue] | 240 V AC 50/60 Hz,380...415 V AC 50/60 Hz,100...125 V DC |
| IP Degree of Protection | IP20 conforming to IEC 60531 |
| Tightening torque | 2 N.m |
| Ambient Air Temperature For Operation | (-30 -70°C) |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.