Schneider Electric A9N3P40D MCB, 3P, 40A, 10kA, D Curve, Acti9 xC60
Shipping within :
image
image
    Product Description
    Schneider Electric A9N3P40D MCB is built for reliable protection in high load applications. It is a 3 pole, 40A breaker with 10kA capacity and D curve tripping. We supply 100% genuine Schneider Electric products at competitive prices, sourced from authorized distributors and OEM channels. With fast delivery, we help minimize downtime and ensure smooth industrial operations.
    Technical Specifications
    SpecificationValue
    No. of Poles3P
    Curve codeD-Curve
    Rated Current In [A]40A
    Breaking Capacity10 kA
    RangeActi9
    Trip Unit TechnologyThermal-magnetic
    Network Frequency50/60 Hz
    Rated Operational Voltage [Ue]240 V AC 50/60 Hz,380...415 V AC 50/60 Hz,100...125 V DC
    IP Degree of ProtectionIP20 conforming to IEC 60536
    Tightening torque3.5 N.m
    Ambient Air Temperature For Operation(-30 -70°C)
    Customer Reviews
    🚀
    More Reviews Coming Soon!
    We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.
    100% Verified & Original Products