Schneider Electric A9N4P63C MCB is ideal for high load circuit protection. It is a 4 pole, 63A breaker with 10kA capacity and C curve tripping. Suitable for industrial and commercial systems. We supply 100% genuine Schneider Electric products at competitive prices, sourced from authorized distributors and OEM channels. With fast delivery, we help minimize downtime and ensure smooth industrial operations.
| Specification | Value |
|---|---|
| No. of Poles | 4P |
| Curve code | C-Curve |
| Rated Current In [A] | 63A |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Range | Acti9 |
| Trip Unit Technology | Thermal-magnetic |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Rated Operational Voltage [Ue] | 240 V AC 50/60 Hz,380...415 V AC 50/60 Hz,220...250 V DC |
| IP Degree of Protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Tightening torque | 3.5 N.m |
| Ambient Air Temperature For Operation | (-30 -70°C) |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.