Schneider Electric EM6400NG+ energy meter offers reliable energy monitoring with LED display. Supports 50-60Hz frequency and is ideal for industrial panels and automation systems. We supply 100% genuine Schneider Electric products at the best competitive prices, sourced from authorized distributors and directly from the OEM. With quick delivery, we help reduce downtime and ensure smooth industrial operations.
| Specification | Value |
|---|---|
| Type of Product | Energy Meter |
| Display Type | 7 Segments LED |
| Maximum Power Consumption in W | 2 W at 277 V |
| Maximum Power Consumption in VA | 6 VA at 277 V Between Phase and Neutral |
| Network Frequency | 50-60Hz |
| Current Rating | 1-5 Amp |
| Type of Network | 1P+N...3P+N |
| Material | Polycarbonate |
| Pollution Degree | 2 |
| Overvoltage Category | 3 |
| IP Degree of Protection | IP51 Front: Conforming to IEC 60529/IP30 Body: Conforming to IEC 60529 |
We're working on gathering more customer feedback to help you make better decisions.